A másik mítosz, hogy tegyünk kenyeret a tetejére.....kérem szépen, a kovászolódáshoz nem kenyér kell, hanem keményítő. Ergo bármivel lehet kovászolni aminek magas a keményítő-tartalma......krumplival pl....vagy meggyfaággal. A krumpli a legkézenfekvőbb dolog, ami bármelyik háztartásban elérhető....na jó, a kenyér is ilyen, de a "bolti" kenyérben ki tudja mi van, miért tennénk hát azt a sok ki-tudja-mit a készülő savanyúságunkhoz?
Aztán az sem igaz, hogy csak a szép, nagy 5 literes üvegben lehet kovászos uborkát készíteni.....ugyanis gyakorlatilag bármiben lehet, a folyamat az edény alakjától, méretétől és anyagától függetlenül végbe fog menni.
Hozzávalók
uborka
kapor
fokhagyma
krumpli
só
víz
Elkészítés:
- Az uborkát legalább 5 lé vízben megmossuk. Szerintem teljesen felesleges bevagdalni a végeit, de persze kik-ki cselekedjen ízlése szerint.
- A kimosott üvegünk aljára rakunk egy adag kaprot, arra néhány darab krumplikarikát, erre állítgatjuk az uborkákat. Rakjuk jó szorosan őket. Az uborkák közé dugjunk megtisztított fokhagymagerezdeket. A tetejére újra egy sor krumplit rétegezzünk, majd az egészet egy újabb sor kaporral zárjuk le.
- Langyos vízben feloldjuk a sót. Minden literhez egy evőkanállal kell adni. Felöntjük vele az uborkát, tetejére tegyünk egy kistányért (vagy bármit ami lefedi, hogy ne tudjon belemenni semmi, de nem zár légmentesen).....célszerű alá is tenni egy edényt, hogy a távozó lé ne folyjon szanaszét. Hőmérséklettől függően 2-5 nap alatt készre érik. Kiszedjünk belőle a kaprot és a krumplit és behűtve fogyasztjuk.
- Eltehetjük télire is. Ehhez mikor megérett, szedjük ki az uborkákat és mossuk meg. A levet szűrjük le és forraljuk fel. Tegyük őket vissza egy sterilizált üvegbe, öntsük fel a lével, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése